Ako sme boli v Nórsku

Naša cesta za Erasmus dobrodružstvom sa začala odletom z Viedne. Let do Nórska trval dve hodiny a o deviatej ráno nás už privítal riaditeľ našej partnerskej školy. Hneď sme sa aj zoznámili s ostatnými účastníkmi mobility z Chorvátska, Bulharska, Turecka a Španielska. 

Prvý deň nášho pobytu sa začal prehliadkou miestnej školy, v ktorej sme nasledujúce dni mávali obedy i večere. Tu sme sa stretli aj s Ingveig  Hakonsenovou, majsterkou Európy v jazde na motocykli v extrémnych terénoch, ktorá nám tento šport predstavila a porozprávala nám aj o tom, ako sa k nemu dostala. Navštívili sme tiež vodný svet SuperLand, v ktorom sme sa vybláznili na toboganoch.

Druhý deň sme venovali len hádzanej. Naučili sme sa základy hry i taktiky, ktoré sme potom využili vo večernom zápase. Tento deň bol fyzicky veľmi náročný a večer sme unavení padli do postelí.

V rámci poznávania Nórska sme šli na exkurziu k vodnej priehrade Vamma a dozvedeli sme sa, ako funguje. Tiež sme vystúpili na skokanský mostík Holmenkollen v hlavnom meste Oslo, z ktorého bol nádherný výhľad, a celé mesto sme mali ako na dlani.

Hlavné mesto nás očarilo architektúrou, parkami i rôznymi múzeami. Jedno z múzeí bolo venované pamiatke zosnulým z teroristického útoku z 22. júla 2011. Prechádzky nám trvali celý deň. Vo Frognerovom parku sme si  prezreli Vigelandove umelecké diela. Sochy ľudí, ktoré tu stoja už od roku 1943, nás očarili  svojou originalitou, lebo zobrazujú rôzne medziľudské vzťahy. Krásna príroda, čisté prostredie, ale aj reštaurácie či kaviarne tiež prispeli k nezabudnuteľnému zážitku z tohto miesta.

Za krátkych päť dní sme spoznali nielen krajinu, ale aj mnoho skvelých ľudí. Zlepšili sme sa v hádzanej, ale aj v angličtine, ktorú sme používali počas celého pobytu. Zážitky a skúsenosti, ktoré si odnášame, budú s nami po celý život.

EB