Ako na divadlo

Našich gymnazistov sa snažíme nielen vzdelávať, ale ponúkať im aj iné možnosti pre ich rozhľad a rozvoj osobnosti.

Naši druháci vďaka triednemu učiteľovi mali možnosť zapojiť sa do projektu „Ako na divadlo“, ktorý realizuje asociácia Divadelná Nitra a Divadlo A. Bagara v Nitre.

Takto sme sa 30. januára vybrali do divadla v Nitre. Po privítaní riaditeľkou festivalu Divadelná Nitra p. Darinou Károvou mali žiaci úvodnú diskusiu s odborníčkou na resocializáciu. Bolo im predstavené divadelné predstavenie, ktorého sa mali zúčastniť. Žiaci sa oboznámili s osobami, ktoré sa v hre vyskytnú.

Ďalšou časťou bola už divadelná hra „Ľudia, miesta a veci“. Hľadisko veľkej sály divadla v Nitre sa zaplnilo mladými ľuďmi zo stredných škôl. Už tu sa ukázala kultivovanosť mladých, keď väčšina bola v oblekoch, s motýlikmi a v pekných šatách, ako sa na divadlo patrí.

V divadelnej hre sme si pozreli strhujúci príbeh mladej herečky Emmy, ktorá sa vďaka osudu ocitne v liečebni pre drogovo závislých. Autor vykresľuje postavy, hlavne hlavnú aktérku v rôznych životných situáciách, z ktorých sa často utieka mimo realitu. V hre sa predstavili významné osobnosti nitrianskeho divadla ako Eva Pavlíková, ale aj noví herci, hlavne Barbora Andrešičová, ktorá bravúrne stvárnila hlavnú hrdinku.

Po predstavení, ktoré zožalo búrlivý aplauz, sa naši druháci zúčastnili druhej diskusie s odborníčkou na závislosti a resocializáciu. V debate sa rozobrali hlavné postavy a aj tematika závislostí mladých ľudí v dnešnej dobe. Záverečnou časťou programu bola diskusia s divadelným kritikom Marekom Godovičom, s ktorým sme si rozobrali samotnú divadelnú hru z rôznych aspektov – kulisy, texty, herecké obsadenie, hudba a pod. Získali sme tak opäť ďalší pohľad na divadlo ako aj na samotnú divadelnú hru.

Celkovo čas strávený v príjemnom prostredí zákulisia Divadla A. Bagara v Nitre, s občerstvením a príjemnými ľuďmi, bol veľkým prínosom a obohatením pre nás všetkých.