Výlet druhákov

V rámci trojdňového výletu v krásnom prostredí Telgártu sme my, študenti druhého ročníka gymnázia, objavovali a preskúmavali jedinečnú krajinu, ktorá spája tri slovenské kraje – Banskobystrický, Prešovský a Košický. Naším domovom na tieto dni sa stal penzión Ski Telgárt, ktorý nám poskytol útulné ubytovanie a zároveň ideálnu polohu na objavovanie okolia.

Prvý deň sme strávili cestovaním a po príchode sme sa ubytovali. Večer sme sa vybrali na prechádzku k prameňu Hrona, čo bol úžasný spôsob, ako sa zoznámiť s okolitou prírodou. Prameň rieky Hron predstavuje vyhľadávaný prírodný symbol, ale tiež i častú zastávku turistov, ktorí tadiaľto len prechádzajú. Prameň je ohradený malým dreveným plotom a nad ním sa hrdo pýši drevený prístrešok. 

Druhý deň bol plný dobrodružstva – vybrali sme sa na turistiku Zejmarskou roklinou na Geravy. Na miesto nás zaviezol žltý školský autobus, ktorý nás previezol z Telgártu do Dediniek. Už samotná cesta bola nezabudnuteľným zážitkom. Začali sme túru v Mlynkoch, odkiaľ sme sa vydali do strmého územia Zejmarskej rokliny. Museli sme byť opatrní, pretože niektoré časti boli šmykľavé v dôsledku prítomnosti potoka a kameňov. Neodmysliteľnou súčasťou boli rebríky, to však dávalo našej výprave výzvu a adrenalín.

Po spoločne strávenom čase sme sa presunuli do Dediniek, kde sme sa občerstvili a poprechádzali vedľa najchladnejšej vodnej priehrady na Slovensku – Palcmanskej maše. Naspäť do Telgártu sme sa vrátili vlakom po trase, ktorá je skutočnou perlou železničnej architektúry. Telgártsky a Chmarošský viadukt sú súčasťou tzv. Telgártskej slučky, ktorú tvorí dokopy 9 tunelov. Po návrate sme mali možnosť voľného programu, kedy sme sa mohli vybrať priamo k Chmarošskému viaduktu.

Tretí deň sme navštívili Sysliu lúku na Muránskej planine. Počas návštevy sme mali možnosť zakúpiť si semiačka a kŕmiť veľké množstvo sysľov, ktoré tam žijú. Ich hravosť a nevšedná spoločnosť nám priniesla obrovskú radosť.

Následne sme sa presunuli do malebnej dediny Šumiac, kde sme navštívili múzeum zvoncov vlastnené pánom Gigacom, členom slávneho speváckeho zboru Horehronskí chlapi. Zvonce sú jedným z charakteristických symbolov tejto oblasti, a tak sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o ich histórii a výrobe. Práve nad obcou Šumiac sa týči najvýchodnejší vrchol hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, Kráľova hoľa – miesto opradené legendami, povesťami či často ospevované miesto v slovenských piesňach a básniach. Pomenovanie Kráľova hoľa, podľa legendy, získala od uhorského kráľa Mateja Korvína. Celý náš výlet bol plný nezabudnuteľných zážitkov a prírodných krás. Príroda nás obklopovala svojou neodolateľnou silou a krásou. Vďaka tomuto výletu sme si vytvorili nezabudnuteľné spomienky, ktoré budeme ešte dlho nosiť v srdciach.

Radka Benčová, II.GsV