Študujú u nás

Určite ste už počuli známy frazeologizmus hovoriaci o tom, že nie je dôležitá kvantita, ale kvalita. Ak by sa ma niekto len tak na ulici opýtal, ako by som charakterizovala naše gymnázium, tak by som použila práve toto slovné spojenie. Kvantitatívne nás nie je veľa, ale medzi nami nájdete kvalitu, ktorej stelesneným dôkazom sú aj naši žiaci Milan Haborák (1. G) a Dominika Zeleiová (2. G), s ktorými som v nedávnej dobe robila interview.

Milan Haborák (1. G)

1. Akým športom sa profesionálne venuješ?

Venujem sa dvom olympijským športom – atletike a bobom.

2. Čo považuješ za svoj (doposiaľ) najväčší úspech?

Z atletiky: som 5-násobný majster SR. Najväčšie atletické podujatie ma čaká tento rok v júli. Sú to Olympijské hry mládeže 2019 v azerbajdžanskom Baku. Na tohtoročných majstrovstvách Slovenska sa mi podarilo splniť A-limit na toto podujatie.

Z bobov to boli nasledovné úspechy: 4. miesto na majstrovstvách Európy vo vekovej kategórií U-23 v dvojboboch v lotyšskej Sigulde a taktiež 10. miesto na MS v kategórii U-23 v dvojboboch v Königssee (Nemecko).

3. Aké ciele máš v oblasti športu do budúcna?

Ako som v úvode spomenul, venujem sa dvom olympijským športom. Mojím plánom (snom) je stať sa v obidvoch športoch olympijským víťazom. To sa ešte nikomu nepodarilo.

4. Na našej škole si prvý rok, ako sa ti tu zatiaľ páči?

 Na GsV sa mi naozaj páči, je tu super kolektív ako žiakov, tak aj učiteľov. Teraz mám individuálny študijný plán, za ktorý ďakujem pani riaditeľke a mojim učiteľom. Umožňuje mi to skĺbiť školu so športom, lebo trénujem dvojfázovo denne (4 h).

5. Ako si vlastne začal so športmi, ktorým sa venuješ?

Pochádzam zo športovej rodiny, môj otec a obaja strýkovia sú niekoľkonásobní účastníci olympijských hier, takže atletike sa venujem už od 7 rokov a bobom sa venujem 2 roky, za čo vďačím Milanovi Jagnešákovi, prezidentovi  Slovenského zväzu bobistov.

Dominika Zeleiová

1. Akému športu sa profesionálne venuješ?

Venujem sa karate.

2. Aká súťaž ťa čaká najbližšie?

Najbližšie ma čaká 3. kolo Slovenského Pohára v karate, a to 14. 4. 2019 (nedeľa).

3. Ako často trénuješ?

Trénujem približne dvakrát za týždeň, ale ak je to možné, tak mám príležitosť trénovať aj tri alebo štyrikrát. Raz v Novej Bani a raz v Tlmačoch.

4. Aký je tvoj najväčší úspech (doposiaľ) a najväčší cieľ do budúcna?

Ako úspech nevnímam nejaké konkrétne umiestnenia alebo to, že som získala nejaké medaily v medzinárodných súťažiach, ale hlavne to, že som nedávno získala čierny pás, čo je hodnosť 1. dan, a do budúcna by som sa karate chcela venovať ako trénerka.

5.  V júni sa chystáš aj na Majstrovstvá sveta 2019 v karate, ktoré sa budú konať na Slovensku. Pripravuješ sa na ne nejako špeciálne?

Raz mesačne mávame celoslovenskú prípravu na sústredeniach.

Obom našim študentom ďakujem za ich ochotu a čas odpovedať na moje otázky a želám im veľa nielen športových a akademických úspechov, ale aj tých osobných. Všetko dobré!

Kristína Šebová, II. G