My sme tu doma!

Dňa 27. októbra 2017 sa žiaci 1. až 3. ročníka gymnázia zúčastnili na divadelnom predstavení My sme tu doma! Predstavenie dokumentárnym spôsobom poukazuje na rôzne formy extrémizmu (nacizmus, neonacizmus, rasizmus, antisemitizmus, xenofóbia…) a nástrahy mediálnej manipulácie v internetovom prostredí.

Hlavnými postavami inscenácie sú dvaja kamaráti, z ktorých jeden podľahne nebezpečnej ideológii. Mariána bavia bojové umenia, pripojí sa ku skupine brancov, ktorá cvičí v lese a  nadchne sa pre ich filozofiu obrany Slovenska pred všetkými, čo mu chcú škodiť. Števo rád maľuje, fotí, natáča videá. Mariánove  aktivity sa mu nepáčia, ale keď ho požiada o pomoc, nemôže odmietnuť.

Dá sa pomôcť kamarátovi, aj keď konám proti vlastnému presvedčeniu? Ako ďaleko siahajú dôsledky našich rozhodnutí? Je nebezpečnejšie zradiť vlastné ideály alebo svojho blízkeho? To sú iba niektoré z množstva otázok, ktoré vírili v hlavách divákov po skončení predstavenia.

Bezprostredne po návrate do školy mali žiaci možnosť na hodinách slovenčiny a občianskej náuky diskutovať o inscenácii, ktorá u niektorých z nich vzbudila protirečivé emócie. Ako povedala jedna z diskutujúcich, išlo o náročnejšiu formu umenia, vyžadujúcu všeobecný prehľad z našich, ale aj svetových dejín. Mnohí žiaci ocenili aj výborné herecké výkony účinkujúcich hercov.