Ukončenie jednej etapy…

Piatok 14. 5. 2021 sa niesol v znamení rozlúčky. Naši maturanti sa v oklieštených podmienkach rozlúčili so svojou školskou rodinou – najskôr v našom Kostole Ducha Svätého a potom aj v priestoroch školy. Tieto nezabudnuteľné chvíle sa niesli v znamení nostalgie a dojatia, ktoré vystihol aj príhovor triedneho učiteľa Mgr. Branislava Bányiho:

Uvažoval som niekoľko dní, čo povedať, aby to nebolo dlhé a aj malo hlavu a pätu.

Našiel som takú paralelu v ovocných stromoch. Pred štyrmi rokmi (obrazne povedané) sa zasadili semiačka, ktoré teraz vyrástli na nádherné stromy.

Áno, jeden je vyšší, jeden nižší, jeden má bohatšiu korunu, iný nie. Jeden prináša žlté jablká, iný hrušky a tak ďalej. Čiže jeden krajšie spieva, druhý maľuje, ďalší vie skvele po anglicky alebo je dobrý v športe. Niektorý samotársky, iný viac spoločenský. Tým chcem povedať, že napriek tomu, že každý z vás je iný, 27 jedinečných stromov = 27 jedinečných osobností. No spoločne sme vytvorili za tie 4 roky nádherný sad.

Prekonali sme ťažšie chvíle, ale aj tie úsmevné a príjemnejšie. Hlavne posledný rok a pol bol veľmi zvláštny, no napriek tomu sme to všetci zvládli.

Milí kolegovia, vám chcem poďakovať za vašu snahu, obetu, vynaložený voľný čas, ktorý ste obetovali týmto 27 jedinečným osobnostiam. V tej mojej paralele môžem povedať, že ste orezávali, štepili, postrekovali a vďaka tomuto vášmu úsiliu sa z týchto jedinečných stromov nestali plánky, ale zdravé stromy schopné prinášať ovocie.

Na diaľku chcem poďakovať vašim rodičom, ktorí vám vytvorili tú živnú pôdu, ktorú každý strom potrebuje, a vďaka tomu ste mohli nerušene rásť, čiže vzdelávať sa a rok po roku pokračovať v štúdiu.

Na záver by som vám chcel popriať, aby ste v ďalšej životnej púti boli ako tie pevné stromy. Aby ste dokázali čeliť nárazom vetra života, prestáli búrky, zotrvali pevne na zemi. Tak ako zdravé stromy prinášajú kvalitnú úrodu, tak aj  vy nech svojimi postojmi, činnosťou a životom prinášate kvalitné ovocie hlavne sebe, ale aj svojim blízkym, okoliu a celej spoločnosti.

Ďakujem vám za krásne 4 roky, mám Vás rád a už od pondelka mi budete v škole chýbať.