Každoročne si v novembri pripomíname významný deň našej histórie, a to 17. november, Deň boja za slobodu a demokraciu. V tento deň roku 1939 nacisti zatvorili všetky české univerzity ako dôsledok protestov tisícok študentov vysokých škôl, ktorí takto verejne prejavili svoju nespokojnosť s okupáciou krajiny a svoj pocit krivdy z násilnej smrti študenta Jana Opletala. V roku 1989, presne o 50 rokov neskôr, vyšli do pražských ulíc študenti znova. Brutálny policajný zákrok, ktorým chceli zhromaždenie rozohnať, vyvolal rozhorčenie verejnosti. Následné protestné akcie sa rozšírili po celom Československu a spustili proces zániku totalitnej éry.
Tieto historické fakty ovláda každý študent. Vedia si však dnešní študenti reálne predstaviť, aké to bolo žiť v dobe, keď ľudia nemohli slobodne vyjadriť svoj názor, cestovať do zahraničia a už vôbec nie slobodne vyznávať svoju vieru? Naši študenti už veru áno. Pripravili sme im totiž „totalitný“ deň, počas ktorého si zážitkovou formou vyskúšali na vlastnej koži, aké to bolo pred rokom 1989. Aj z ich slov je zrejmé, že si uvedomili mnohé veci:
Totalita – režim, ktorý síce nikto z nás nezažil, ale väčšina ľudí, ktorá ho okúsila, by si ho už viacej nezopakovala. Som veľmi vďačná, že aj my sme dostali možnosť prežiť takýto deň. Veľmi sa mi páčil celkový priebeh dňa a aktivity. Uvedomila som si, aký cenný, nenahraditeľný a pokojný režim môžeme zažívať v dnešných časoch. Zistila som, že režim, aký zažili naši príbuzní, nebol vôbec jednoduchý a platili naozaj prísne stanovené normy. V konečnom dôsledku ďakujem všetkým učiteľom, ktorí sa podieľali na príprave tohto dňa, že nám priblížili, ako vyzeral vtedajší režim. Myslím, že si domov berieme naozaj cenné vedomosti a hodnotné spomienky.
Radka Benčová, I. G
Dnešný deň sa mi páčil, lebo sme si mohli vyskúšať to, čo si naši predkovia prežili pred pár rokmi. Mali sme možnosť si uvedomiť, ako dobre sa my v tejto dobe máme, čo všetko si môžeme dovoliť a aké máme veľké šťastie.
Natália Luptáková, I. G
Ďalší nevšedný deň je za nami a som si istá, že mnohí si vydýchli. Žijúc v dnešnej dobe, si nedokážeme ani len predstaviť život v socialistickej spoločnosti. Naši súdruhovia učitelia nám dnes nadelili poriadnu dávku histórie a vzali nás späť do čias, v ktorých vyrastali naši rodičia a ich rodičia. Zložili sme pioniersky sľub, obliekli sa do rovnošaty a zaspievali sme, alebo sme sa teda aspoň posnažili zaspievať, Internacionálu. Zistili sme, že máme mnoho vecí, za ktoré by sme mali byť každodenne vďační, no nie sme, pretože ich už berieme ako samozrejmosť. Napríklad v tom období bola sloboda prejavu či cestovanie do zahraničia iba nesplneným snom a dnes svoj názor môže verejne hlásať každý. Slobodne vyznávať svoju vieru bolo priam nebezpečenstvom. Tisícky ľudí obetovali svoj život v nádeji na lepší zajtrajšok. Ako študenti sme sa zhodli, že nebolo všetko iba negatívne, ale pozitív bolo naozaj žalostne málo. Sme radi, že máme aj takúto skúsenosť, ale najviac nás teší, že to bola jednorazová akcia a nepotrebujeme štátny prevrat, aby sme sa mohli vrátiť do normálu.
Alexandra Hajpálová, III. G
17. november je veľký deň, ktorý sa zapísal do našich dejín ako deň, keď sa začala Nežná revolúcia. Padol komunizmus a po 40 rokoch mohli ľudia „pokojne dýchať”. My sme si v piatok túto udalosť pripomenuli. Dokonca sme aj skúsili školský život 70. a 80. rokov. Dievčatá prišli ráno oblečené v bielych košeliach, čiernych sukniach a červených šatkách. Chlapci mali čierne nohavice, biele košele a červené kravaty. Nultú hodinu sme mali telesnú, na ktorej sme nacvičovali spartakiádu. Neskôr sme si vyskúšali vyučovanie angličtiny s originálnymi učebnicami, naučili sme sa krajiny a hlavne mestá bývalého ZSSR, dozvedeli sme sa mnoho zaujímavostí o potravinách, politickom systéme, dobrých aj zlých stránkach života. Zaspievali sme si Internacionálu a zložili pioniersky sľub. Naši učitelia sa naplno vžili do role komunistických učiteľov, zobrali nám mobily, cez prestávku sme nesmeli vychádzať z tried a chodby strážil eštebák. Takto nahliadnuť do sveta minulosti bol pre nás jedinečný zážitok.
IV.G