Rozhoduj o Európe

Neviem, či je práve slovo konferencia to najvýstižnejšie. Skôr by som to nazval interaktívnou výučbou a otvorenou diskusiou s pridanou hodnotou nových, veľmi cenných vedomostí. Dnes pokračoval projekt Rozhoduj o Európe ďalším seminárom v Šuranoch. A okrem zábavy si naši študenti v zložení Rado Gaľa, Jakub Ševčík, Rišo Lycius a Michal Valkovič odniesli domov aj zaujímavé skúsenosti (a cukríky).

Tento informačno-vzdelávací projekt tvorený sériou 16 seminárov spojených so simuláciou modelového zasadnutia inštitúcií Európskej únie má za cieľ zefektívniť komunikáciu o aktuálnych európskych témach a zvýšiť informovanosť o európskej integrácii. Cieľová skupina sú najmä študenti stredných škôl, ktorí by sa mali časom aktívne zapojiť do rozhodovacieho procesu.

Po prvej, viac prednáškovej, časti sa študenti vžili do rolí ministrov zahraničných vecí jednotlivých členských štátov EÚ. Vyskúšali si tak, ako vyzerá rokovanie Rady Európskej únie. Museli použiť svoje rečnícke spôsobilosti, pretože otázka prijatia sankcií voči Rusku nebola vôbec jednoduchá. A o naozaj kvalitnej debate svedčí aj fakt, že ani jeden z táborov, či už zástancov, alebo odporcov, nevyhral. O odľahčenie tohto pestrého argumentovania sa postarali študenti z Levíc, ktorí si však odniesli aj ceny za najlepších debatérov. Najskôr sa popálil poľský minister Rado, ktorý zaperlil, že Poľsku, ktoré má najlepšie jablká, ich zakázali vyvážať, alebo skúsený Nemec Rišo, ktorý rozpoznal národnosť podľa držania palcov, čím utopil v smiechu celú miestnosť. Študenti sa teda natoľko rozpálili, že táto plodná debata musela byť ukončená remízou.

Som si istý, že toto je jeden z projektov, ktorý má jasný cieľ a veľkú motiváciu. Nebolo to len pár hodín zbytočných a nudných prednášok. Naopak, už týchto pár hodín ma dokázalo obohatiť, znovu niečo nové aj naučiť a v neposlednom rade motivovať a prejavovať vyšší záujem o dianie nie len v EÚ, ale aj v mojom okolí.

Jakub Ševčík, 2. ročník

Šurany1 Šurany2 Šurany3 Šurany4

Zdieľať článok:

Príspevok bol označený ako

Nie je možné pridávať komentáre.