MYSLÍM EKONOMICKY – diskusná súťaž

myslim_ekonomickyPovedať svoj názor na verejnosti je častokrát ťažké, niektorí to môžu považovať aj za malý úspech. Ale podložiť ho aj dobrým argumentom je umenie. A napriek tomu, že svoj názor prezentujeme denne, stále vidím obrovské nedostatky. A nie iba ja. Uvedomovať si to začal pred deviatimi rokmi aj autor projektu Myslím ekonomicky Fedor Blaščák, ktorý každoročne organizuje diskusnú súťaž pre stredoškolákov. Cieľom je naučiť študentov to, čo im škola neponúka. Myslieť kriticky, ekonomicky a presadzovať svoj názor. “Ľudí musíte jednoducho zbaliť. Musíte im vliezť do hlavy a presvedčiť ich, že práve vy máte pravdu.” Takto opísal cieľ Michal Havran, jeden z porotcov.

Nároky na študentov sú pomerne prísne, keďže tieto zručnosti sa v školách bežne nevyučujú. Porota sa zameriava najmä na komunikačné schopnosti, presne formulované argumenty a myšlienky, ale aj to, ako dokážu študenti pohotovo reagovať na otázky a taktiež vzájomne spolupracovať v tíme. Súťaž sa skladá až zo štyroch kôl, kde musia študenti čeliť naozaj ťažkým témam, o ktorých medzi sebou diskutujú a odpovedajú na otázky poroty. O vyrovnanosti súťaže a kvalite študentov svedčí aj fakt, že viackrát vyhrávali družstvá len o jediný bod.

Svoje schopnosti si prišli vyskúšať aj dve školy z Levíc. Okrem Obchodnej akadémie to bolo aj Gymnázium sv. Vincenta de Paul zastúpení Jakubom Ševčíkom a Michalom Valkovičom. Keďže som sa súťaže zúčastnil už minulý rok, môžem skonštatovať, že kvalita a úroveň súťaže naozaj rastie a konkurencia je stále väčšia. A napriek tomu, že ani jedna Levická škola tentoraz nebodovala, študenti si minimálne vyskúšali niečo nové, čo v škole len tak nezažijú. Teda aspoň zatiaľ, keďže jedna z tém znela aj “Ako má vyzerať dokonalé školstvo” a nápadov na zlepšenie málo rozhodne nebolo.

myslim_ekonomicky_1 myslim_ekonomicky_2

Jakub Ševčík

Príspevok bol označený ako

Nie je možné pridávať komentáre.