Bezpečne v triede aj na internete

V utorok 9. 11. 2021 sme sa aj my zapojili do projektového dňa Bezpečne v triede aj na internete, ktorý organizovala EDUMA, n. o.  Pripomenuli sme si, čo všetko v skutočnosti znamená byť šikanovaný — či už v reálnom živote, alebo na internete. V podobe hravých aktivít sme sa dozvedeli o následkoch kyberšikany či šikany, spoločne sme brainstormovali, aby sme zistili, ako týmto javom predchádzať a čo robiť v prípade, že sa to deje. Na záver tohto zaujímavého a poučného  dňa sme sa pripojili k webináru, ktorý viedla pani psychologička z iPčka, internetovej poradne pre mladých. Porozprávala nám o tom, ako môžeme šikanu spozorovať, ako ju riešiť a ako sa jej vyhnúť, podelila sa s nami o skutočné príbehy mladých ľudí. Následne nám odpovedala na otázky, ktoré sme jej na túto tému položili.

A aké pocity z tohto dňa si odnášame my študenti? Reakcie boli napríklad aj takéto:

,,Priblížili nám tému šikany a oboznámili nás s touto problematikou. Naučili nás, čo robiť, ak sa v našom okolí objaví šikana, ako s ňou bojovať. Pre mňa bola prednáška zaujímavá a prínosná.” (3. GSV)

„Táto prednáška ma naučila niečo nové – dokázala som sa pomocou príbehov lepšie vžiť do situácií a uvedomila som si, že pre tých ľudí to musí byť veľmi frustrujúce.“ (3.GSV)

,,…prekvapilo ma, aké rôzne príbehy ľudia zažívajú.” (1. GSV)

„Dnešný deň bol zaujímavý aj kvôli rôznym situáciám, ktoré sa ľuďom stali. Dosť ma zaujal príbeh Dominiky.“  (1.GSV)

,,Bola som naozaj prekvapená, že celý deň ma to bavilo počúvať. Teraz sa budem lepšie vedieť vcítiť do druhých. Takisto bolo super počuť o tom z pohľadu psychologičky.” (4. GSV)

„Zistila som, že nie som jediná, kto tomu čelil vo svojom živote. Na mnohých mladých ľuďoch to zanechalo isté praskliny. Zároveň ma to posunulo ďalej a teraz viem ako reagovať, keď sa niečo podobné deje v mojom okolí. …Zaujalo ma to a ešte viac povzbudilo v mojom budúcom štúdiu, keďže sa psychike človeka chcem v budúcnosti venovať.“  (4.GSV)

,,Môj názor na šikanu a kyberšikanu je taký, že tieto konania sú veľmi nebezpečné a určite by sa mali riešiť. Ďakujem za poučné prednášky.” (2. GSV)

„Veľmi sa mi to páčilo, lebo som sa viac o tom dozvedela. A možno sa mi to v budúcnosti zíde niekedy, to neviem. Naučila som sa, že sa nemáme báť povedať naše problémy niekomu, koho poznáme.“  (2.GSV)

sh.