Beseda s pani Veronikou Homolovou Tóthovou

Už niekoľko týždňov sa v našich školách vzdelávajú žiaci prostredníctvom online vyučovania.  Aj počas tohto, pre mnohých nového spôsobu vzdelávania sa snažíme prichádzať so zaujímavými spôsobmi a témami, ktoré našich žiakov zaujmú.

Takto sme zorganizovali pre žiakov 2. a 3. ročníka v rámci hodín dejepisu online besedu s pani Veronikou Homolovou Tóthovou, autorkou kníh Mengeleho dievča a Mama milovala Gabčíka.

Autorka porozprávala o tom, ako vznikala kniha Mengeleho dievča a ako sa stretla s pani Violou Stern Fischerovou, ktorej príbeh sa opisuje v uvedenej knihe. Podľa jej vyjadrenia nik nečakal, že z knihy sa stane tak úspešný bestseller. Samozrejme, veľa sa hovorilo o živote hlavnej hrdinky, ale aj o osudoch Židov počas 2. svetovej vojny. Žiaci boli veľmi aktívni a kládli autorke množstvo otázok, na ktoré ona  pútavo odpovedala.

Krátko sme sa dotkli aj druhého diela, pretože je z rovnakého časového obdobia. Na záver autorka porozprávala, na čom pracuje práve teraz.

Pri počúvaní a diskusii čas strávený pred monitormi počítačov ubehol veľmi rýchlo. Aj podľa vyjadrení žiakov to bolo zaujímavé a obohacujúce. Vyjadrili sa, že takéto aktivity by sa mohli realizovať častejšie.