Bol som na Erasme v Macedónsku

Ahojte, volám sa Jakub Stehlík, som tretiak na GsV a chcem sa s vami podeliť o zážitky z projektu Erasmus + KA1.

Projekt sa volal The New Age a na jeho úlohách som spolupracoval na mobilite v Macedónsku. Možnosť vyskúšať si, ako to v takýchto projektoch Erasmus chodí, nám ponúkol pán učiteľ Harmady. Do Macedónska som bol najskôr vybraný len ako náhradník, no neskôr ma vybrali ako účastníka.

Do Skopje sme doleteli v neskorých nočných hodinách a potom sme cestovali minibusom do mesta Struga pri Ochridskom jazere, kde sa celý projekt odohrával. Macedónski vodiči sú podobní ako tí talianski, ale títo predpisy dodržujú aspoň cez deň. 

Cieľom projektu bolo neformálne vzdelávanie na tému Konflikty. Učili sme sa o ich vzniku, prevencii a o riešení (resolving conflicts). Bol to úplne iný typ učenia ako v škole. Samozrejme, úplne po anglicky. Pracovali sme v zmiešaných skupinách – aj so staršími študentmi tak do 30 rokov (no mali sme tam aj „babku” Angelu z Talianska, ktorá mala okolo 60).  Všetko to bolo zábavne koncipované.

Ubytovaní sme boli v hoteli Solferino priamo v Struge hneď pri pláži Ochridského jazera.

Konali sa tam dva projekty naraz. Na tom našom bolo pracovalo asi 45 ľudí.

Bolo nás tam asi 18 Slovákov, ďalej študenti z Bulharska, Macedónska, Talianska, Španielska, Albánska, Chorvátska a z Estónska (aj keď po estónsky nevedel ani jeden).

Takýto zážitok určite odporúčam každému. Ak niekedy budete mať šancu (aj keď ste starší), tak neváhajte.

 

Jakub